Císařův pekař – Pekařův císař
Informace o pohádce
Typ: Filmové pohádky
Rok vzniku: 1951
Spisovatel: Jiří Brdečka Jan Werich
Herci: Jan Werich František Holar Bohuš Záhorský František Filipovský více..
Režie: Martin Frič
Země původu: České
Tvůrce: Filmové studio Barrandov
Dvoudílná filmová pohádka režiséra Martina Friče Císařův pekař – Pekařův císař byla natočena v roce 1951. V hlavní roli se objevil vynikající český herec Jan Werich. Celý příběh se odehrává na dvoře císaře Rudolfa II., který se více než o vladaření stará o alchymii a různé pavědy. Navíc legenda o Golemovi ožívá právě v tomto filmu, kde se v dvojroli císaře Rudolfa II. a pekaře Matěje objevil již zmiňovaný Jan Werich.
Pekař Matěj byl sice mladší, ale jakoby císaři z oka vypadl
Děj filmové pohádky Císařův pekař- Pekařův císař
Císař Rudolf II. je posedlý touhou nalézt Golema. Rudolf II. se totiž více zajímá o alchymii a různé pavědy více než o samotné panování. Není také divu, že ho jeho nejbližší okrádají a spřádají různé plány, jak se císaře zbavit. Císař také touží po mládí a chce po svých alchymistech, aby mu uvařili elixír mládí, což se jim stále nedaří. Císař má stále špatnou náladu, protože nemůže nalézt Golema a nevšímá si ani toho, že je stále více a více zadlužen.
Poddaní nemají co jíst, zato Rudolf II. má k jídlu samé vybrané pokrmy, které jsou ovšem na dluh. Na to se nemohl dívat pekař Matěj, který rozdal císařovo pečivo chudině a byl kvůli tomu vržen do hladomorny. Mezitím na císařský dvůr přijíždí kouzelník magistr Kelly, který má jeho císařské milosti předvést zrození umělé ženy Sirael. Je to ale jen podvod, protože Sirael má hrát obyčejná žena z masa a kostí Kateřina.
Císař učil Sirael lásce
Kateřina je ubytovaná v pokoji hned vedle hladomorny, a tak dojde k setkání uvězněného Matěje a Kateřiny. Oba si přes zeď povídají a Kateřina nosí Matějovi jídlo. Oba v sobě naleznou zalíbení. Mezitím Rudolf II. náhodou nalezne Golema, ale jak ho oživit? Navíc dostane nápad spojit umělou ženu Sirael s Golem, aby vznikl jejich potomek. Císař se tedy rozhodne učit Sirael lásce a citu, což se mu nedaří, je proto rozzloben a nešťastný ze svého staří. Rozhodne se tedy podniknout cestu do Brandýsa k mladé, krásné dívce, kterou namaloval dvorní malíř.
To už ale komoří Lang, Astrolog, magistr Kelly a generál oživují Golema kouzelným šémem, který jim ale v nestřežené chvíli vezme pes. Chtějí se totiž císaře zbavit. Jak to vše dopadne? To se divák dovídá v pokračování s názvem Pekařův císař. Pekař Matěj totiž na závěr prvního dílu otevře tajný vchod v hladomorně a padá neznámo kam. A TAK KONČÍ MATĚJ JAKO CÍSAŘŮV PEKAŘ…ALE VYNOŘÍ SE V DRUHÉ ČÁSTI FILMU JAKO PEKAŘŮV CÍSAŘ
Matěj se ze sklepení dostává do císařské lázně, kde si ho všichni spletou s císařem, který vypil elixír mládí a skutečně omládl. Sám císař si myslel, že je mladý, když viděl místo svého obrazu v zrcadle Matěje. Matěj byl od pravého císaře k nerozeznání jen o několik let mladší. Ani sama hraběnka Stradová císaře nepoznala a sama chtěla omládnout, tak okusila elixír, což byl ale ve skutečnosti rum s žitnou.
Komoří Lang, Atrolog, Magistr Kelly a Generál se spolčili proti císaři
Pravý starý císař mezitím odjel se svým osobním sluhou do Brandýsa. Matěj zůstává a odhaluje lest komořího Langa, který mu chtěl dát podepsat abdikaci. Jenomže Matěj je chytrý a než něco podepíše, tak si to přečte. Navíc udělá řadu rozhodnutí ve prospěch poddaných a Langa potrestá tím, že mu za podstrčenou abdikaci musí zaplatit. To se Langovi a jeho kumpánům nelíbí a vymýšlí, jak se Matěje- teď císaře zbavit. Lang a jeho společníci chtějí Matěje otrávit při obědě, ale to se jim nepovede. Navíc Matěj získá šém, který umí oživit Golema.
Proto všichni vymýšlejí plán, jak se Matěje jednou pro vždy zbavit. Do intrik je také zapletena nebohá Kateřina, která má Matěje otrávit. Kateřina si myslí, že Matěj je císař, ale brzy zjišťuje, že je to vlastně její Matěj, a tak ho chce zachránit. To už se ale šému zmocňuje Astrolog, který Golema oživuje, jenomže jeho kumpáni chtějí mít Golema pro sebe, tak se jeden druhého zbavují, až je Golem nezvladatelný. Naštěstí celou situaci zachránil Matěj. V tu chvíli se vrací skutečný císař, který nakonec Matěje nepotrestá a dovolí mu vzít si Golema pod podmínkou, že se nic nedozví hraběnka Stradová. Matěj nakonec využije Golema k práci.
Golem poslechl jen toho, kdo ho oživil
Zajímavosti o filmové pohádce Císařův pekař- Pekařův císař
Film měl původně režírovat Jiří Krejčík, ale po neshodách s Janem Werichem se režie ujal Martin Frič. Když dostal Lubomír Lipský scénář (hrál 3. alchymistu) byla u jeho role pouze poznámka – „Mluví cizí řečí“. Režisér Frič řekl Lipskému, ať si něco vymyslí, a tak vznikla ona legendární řeč Lubomíra Lipského. „Patlala, patlala, paprikana….“
Jan Werich se při natáčení koupelové scény nebezpečně poranil. Když tvůrci přemýšleli nad tím, jak dostat pekaře do císařské vany, rozhodli se, že pekař omylem šlápne do velké vázy a ona mu zůstane nazutá jako „holinka“. Jan Werich (Matěj) se jí pokusí vyzout, přičemž se svou vahou spadnout do vany. Při zkoužce ale Jan Werich vázu prošlápl a jedna ze střepin mu zůstala v noze. Natáčení se muselo na 14 dní zastavit.
Videa k pohádce Císařův pekař – Pekařův císař (5)
Královští holiči dávají do pucu pekaře Matěje.
Pekař Matěj v přestrojení za císaře se dostává do tajů výborné slivovice.
Rozčílený císař Rudolf II. stylově vyžené všechny své poddané ven ze sálu.
Písničky k pohádce Císařův pekař – Pekařův císař (1)
Postavy (6)
Hlášky (8)
Scotta: „Když ta němá tvář se na mě tak hezky kouká.”
Russworm: „Já ho propíchnu! Je to rychlé a stavovské!”
Holič: „Tak, co tomu říkáš? Buď opravdu omládl, anebo zrezavěl.”